Yearly Archives: ۱۳۹۶

رئیس آموزش و پرورش پردیس : وجه تمایز انقلاب مردم ایران با سایر انقلابها جمهوریت توأم با اسلامیت است

مصاحبه اختصاصی طیبه دادره خبرنگار روزنامه اسرار با جناب آقای مهندس حسنوند

طیبه دادره – جناب آقای مهندس حسنوند چهره شناخته شده بخش آموزش و پرورش ، و پر تلاش درعرصه تعلیم و تربیت،رئیس کنونی اداره آموزش و پرورش شهرستان پردیس ؛ در گفتگو با خبرنگار اسرار در آستانه ایام دهه فجر از انقلاب و معجزه گر بودن فرمایش امام ( رحمة الله علیه ) که همان وحدت کلمه است می گوید و با اشاره به اولویت های کاری خویش از ( کیفیت بخشی به فعالیتهای پرورشی و آموزشی ) به عنوان مهمترین شاخص دوران فعالیت خود و تلاش در راستای کاهش آسیب های اجتماعی یاد می کند .
جناب آقای حسنوند با تشکر از اینکه وقت شریفتان را در اختیار ما قرار دادید:
۱- به عنوان ریاست آموزش پرورش اولین سخن شما درباره دهه فجر با توجه به اینکه قشر کنونی دانش آموزان از نظر سنی با اتفاقات و جریانات اوایل انقلاب فاصله دارند چیست ؟ با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما و همه اصحاب رسانه و تشکر از زحمات شما در انتقال صحیح اخبار به شهروندان گرامی ؛ابتدا تبریک عرض میکنم فرا رسیدن ایام الله دهه مبارکه فجر انقلاب اسلامی را:
در واقع دهه فجرنقطه عطفی بر تارک انقلاب اسلامی ایران و مقطع رهایی ملت ایران از چنگال دیکتاتوری داخلی و استعمار گران خارجی بود . رنجهای ملت ایران در راستای مبارزات اسلام گرایانه و آزادی خواهانه بر جهانیان پوشیده نیست . انقلاب اسلامی تنها تغییریک حکومت نبود بلکه بواسطه آن ساختار، اجتماعی ،فرهنگی و طبقاتی ایران نیز دگرگون شد . آنچه که انقلاب ما را از سایر انقلابات در دیگر کشورها متمایز می کند بُعد اسلام گرایی آن است زیرا در جریانات آزادی خواهانه ملتهای دیگر؛ این شاخصه دیده نمی شود . ملت ایران با تکیه بر جانمایه کلام امام راحل( رحمة الله علیه ) که همان وحدت کلمه بود تمام عزم خود را برای اتحاد و همبستگی ملت جزم کردند و دوشادوش همدیگر بر اهریمن زمان خود غالب شدند . بنابراین پیشرفت کشور اکنون در گرو همان وحدت کلمه و پیروی از آن است؛نهایتا نقطه اتصال نسل کنونی و دانش آموزان با نسل اول انقلاب آگاهی بخشی ایشان نسبت به مبانی اولیه انقلاب اسلامی ،ارزشهای دفاع مقدس ، فرهنگ ایثار وشهادت است.
۲- جناب مهندس حسنوند بنظر شما پیروی از اهداف انقلاب چه بوده وادامه راه امام راحل ( رحمة الله علیه ) چگونه حاصل می شود ؟
راه امام (ره)تکیه بر مبانی اصیل اسلامی؛اعتدال،مردم سالاری ، عقلانیت و دوری از افراط گرایی بود؛ دینداری توأم با خرد ورزی و پایبندی به اصول وارزشهای اسلام ناب محمدی در سر لوحه تفکرات ایشان قرار داشت . همه ما باید مباحث مربوط به انقلاب اسلامی را خصوصا اینروزها در قالب جشن های دهه فجر برای آحاد مردم علی الخصوص قشر دانش آموز و دانشجو به عنوان آینده سازان این مملکت روشن و در اولویت کاری قرار دهیم.باید ابعاد مهم انقلاب اسلامی که در شعار استقلال ،آزادی جمهوری اسلامی مردم(در جریان انقلاب) هم هویدا بود را مد نظر قرار دهیم؛ از بُعد استقلال ارمغان انقلاب کاهش وابستگی به کشورهای شرق و غرب وتکیه بر توان داخلی می باشد . در بُعد آزادی نیز زمینه استفاده افراد از آزادیهای فردی و اجتماعی در جهت رشد و پیشرفت کشور در چهار چوب قوانین و مقررات ورعایت حقوق شهروندی می باشد.در بُعد جمهوریت که از شاخصه های مهم انقلاب و کشور ایران است جمهوریت در کنار اسلام و توأمان با یکدیگرند که تبلور آن در رفراندم اوایل انقلاب مشهود است و ملت با ۲/ ۹۸/آراء به جمهوری اسلامی آری گفتندکه این گویای جمهوریت نظام و اتکا او به آرا عمومی است.
۳- برنامه های شما در دهه فجر چه شاخص هایی را پیگیری می کند ؟ شناساندن انقلاب وارزشهای آن به دانش آموزان و موفقیتها و گامهای برداشته شده در این حیطه. برای این امر جدولی با معاونت پرورشی تنظیم و در اختیار مدیران مدارس قرار گرفته ؛ که عبارتنداز: برگزاری مسابقات فرهنگی ، ورزشی – اجرای سرود همگانی توسط دانش آموزان – مسابقات نقاشی در تمام مدارس در رده سنی متفاوت – مسابقه روزنامه نگاری فجر انقلاب – تئاتر ویژه دهه فجر – برگزاری نمایشگاه دهه فجر – گلباران و غبار روبی مزار شهدا – نشست های بصیرت افزایی – شرکت با شکوه در راهپیمایی دهه فجر (روز ۲۲بهمن)– شرکت تمام اقشار فرهنگی و دانش آموزی در نماز عبادی سیاسی جمعه و به طور اعم برنامه ها به نحوی است که جنبه تبلیغی ؛تبیینی نسبت به ارزشهای انقلاب داشته باشد.
۴- مهمترین دغدغه شما برای ارتقاء سطح آموزشی و تربیتی دانش آموزان در راستای ارزشهای جامعه در مدت زمان فعالیت کاریتان چه بوده است ؟ با توجه به تراکم دانش آموزی در مدارس سطح شهرستان که پیامد افزایش مهاجرت به پردیس بدلیل طرحهایی مانند مسکن مهر و… بوده است و همچنین ؛ کمبود فضای آموزشی مناسب ؛دو شیفته بودن اغلب مدارس و نیروی آموزشی علی الخصوص در منطقه بومهن که از تراکم بالای برخوردار است ، تلاش مضاعفی را می طلبد . بعلاوه با تفکیک اداره آموزش و پرورش پردیس از شهر تهران تلاش داریم در زمینه آموزشی توجه ویژه ای جهت کیفیت بخشی به فعالیتهای پرورشی و آموزشی داشته باشیم و با نظارت و ارزیابی مستمر و اجرای آزمونهای هماهنگ منطقه ای با استفاده از سوالات استاندارد و تحلیل آزمونها جهت برطرف نمودن نقاط ضعف آموزشی دانش آموزان برگزاری کلاسهای تقویتی را در برنامه کاری داریم و اجرا می شود . در حوزه پرورش نیز با برگزاری جلسات تمام مدیران مدارس ، معاونین پرورشی ؛ معاونین آموزشی، مربیان و معلمان با توجه به رسالت خطیر معلمی آموزش نکات اخلاقی و تربیتی با تکیه بر احادیث و روایات ائمه معصومین (ع)و مبانی شریعت مبین و ارزشهای واقعی جامعه اسلامی متناسب با اقتضای سن دانش آموزان را در اولویت قرار داده ایم. در این رابطه از راهنمایی امام جمعه محترم شهرستان حضرت حجت الاسلام توسلی در زمینه مسایل پرورشی با حضور مدیران بهرمند شده ایم.
۵- در رابطه با افزایش سطح علمی و فرهنگی جامعه چه کارهایی می توان انجام داد؟ برای ارتقای فرهنگ آموزشی و تربیتی اگر در نگاه منطقه ای مسولین به آموزش و پرورش توجه شود یقیناً خیلی از مشکلات مرتفع خواهد شد . فرهنگسازی باید از آموزش و پرورش آغازشود. اگر دانش آموزان ما با حقوق شهروندی آشنا ،و بر اساس آموزه های دین مبین اسلام اخلاق مداری ، ادب و احترام ، گذشت و فداکاری، حس نوع دوستی، رابطه با خدا و لذت عبادت را به معنی واقعی بچشند تحمل یکدیگر،و مکارم اخلاقی
در جامعه نها دینه شود، مطمئنا آثار وبرکات آن به اجتماع بر می گردد و در کنار همدیگر زندکی و اجتماع آرام و دوست داشتنی را خواهیم داشت ؛متولیان فرهنگی یک جامعه زمانی می توانند خیالی آسوده از نظر فرهنگ داشته باشند که شهروندان قانونمند و اخلاق مداری داشته باشند و این در گروه توجه به آموزش و پرورش است. توجه به مراکز تفریحی ورزشی دانش آموزان و جوانان و فراهم کردن زمینه لازم برای حضور دانش آموزان باید در اولویت قرار گیرد ؛ این امر(فرهنگ سازی) تنها با همکاری و تلاش تمام ارگانهای دولتی سطح شهر میسر می گردد .زیرا بسیاری از آسیب های اجتماعی از ناآگاهی و عدم آموزش صحیح نشأت می گیرد؛آموزش زیر بنای توسعه است و کشورهای موفق بیشترین سرمایه گزاری را در بحث آموزش و پرورش و توسعه فرهنگی انجام داده اند و لیکن نتیجه بخش بودن فعالیتهای فرهنگی و آموزشی مستلزم صبر و استمرار فعالیتها و هزینه های مادی است که کمک همه جانبه دولت به معنای کلیت نظام را میطلبد.
۶-برای مقابله با آسیب های اجتماعی چه راه کارهایی توصیه می کنید ؟مجددا و اکیدا افزایش سطح آگاهی دانش آموزان درباره ارزشها و ضد ارزشها ؛تلاش برای توسعه برنامه هایی که اوقات فراغت دانش آموزان را پوشش مثبت دهد؛ برگزاری کلاسهای ورزشی؛ فرهنگی سالم و و ایجاد مدرسه ای شاد بتدریج از حجم آسیب های این حوزه میکاهد؛مدرسه تنها بخشی از این حیطه است و جامعه و خانواده نیز باید در این مهم آموزش و پرورش را یاری دهند.
۷- یکی از برنامه های اوقات فراغت ورزش است آیا دانش آموزان برای ورزش سالن اختصاصی دارند ؟ در واقع اداره آموزش و پرورش شهرستان پردیس سالن اختصاصی برای ورزش دانش آموزان ندارد اما بعضی از دستگاههای سطح شهر بخاطر بعضی مناسبتها گاهاً سالنهایی را برای اجرای برنامه و استفاده در اختیار ما قرار می دهند تا دانش آموزان بتوانند از آن استفاده کننند؛ آموزش و پرورش نیز با برگزاری المپیادهای درون مدرسه ای و ایجاد حیاط پویا در مدارس سعی داشته شادی و نشاط را در مدرسه نهادینه کند.
۸-برای آموزش و توانمند سازی والدین و آگاهی از آسیب های اجتماعی که گریبانگیر دانش آموزان است چه کارهایی انجام شده ؟ مقابله با آسیب های اجتماعی عزم و ارداه ملی می طلبدکلاسهایی را برای والدین برگزار کردند که جز موارد معدودی والدین استقبال خوبی داشتند اما برنامه کوتاه مدت در این رویه جواب قانع کننده ای نخواهد داد و امیدوارم برنامه های بهتر و بیشتری جهت مقابله با آسیب های اجتماعی دانش آموزی به همت تمام ارگانها در دستور کار قرار گیرد؛فعالیتهای فرهنگی مدرسه محور به نوعی مکمل امور تربیتی است که در درون خانواده انجام میگیرد و توسعه آگاهی های خانواده ها و والدین کمک شایانی به این امر میکند.
در پایان ضمن تشکر مجدد از شما و همه دست اندرکاران عرصه آگاهی بخشی و اطلاع رسانی ؛اکنون که دشمنان ملت ایران قاطبه فعالیتهای تخریبی خود را بر نفوذ فرهنگی و تخریب فرهنگی کشور معطوف کرده اند؛میطلبد دولت نگاه ویژه ای به آموزش و پرورش به عنوان پیشگامان امر تعلیم و تربیت داشته باشد و به زعم حقیر جامعه سالم ؛از مدرسه سالم نشأت میگیرد؛نگاه مثبت به مسائل معیشتی فرهنگیان و رفع دغدغه های ایشان موجب تمرکز صحیح پیشگامان فرهنگی کشور نسبت به امر تعلیم و تربیت خواهد شد و انشالله زنان و مردان مستحکمی از هر حیث برای سازندگی ایران عزیز و قوام نظام اسلامی تحویل جامعه خواهد شد.
در پایان از زحمات و تلاشهای شبانه روزی دکتر فولادوند مدیر کل محترم آموزش و پرورش شهرستانهای استان تهران و امام جمعه محترم شهرستان ، فرماندار محترم ، در راستای رفع این دغدغه ها تقدیر و تشکر میکنمو برای تمام دانش آموزان که همچون فرزندان من هستند, در عصر امید و اعتدال موفقیت و شادکامی را آرزو دارم و پیشاپیش دهه مبارکه فجر و طلیعه فرح بخش پیروزی انقلاب اسلامی را خدمت شما؛خدمتگزاران صدیق به نظام اسلامی در راس مقام معظم رهبری ؛دولت خدمتگزار و و شهروندان گرامی شهرستان پردیس تبریک و تهنیت عرض مینمایم؛انشالله موفق وسربلند باشید.

اخبار کوتاه سیاست

رييس جمهور در تماس تلفني با ربيعي در چين:تمام امكانات و اقدامات براي اطلاع و دسترسي به خدمه ايراني نفتكش بسيج شوند
رئيس جمهور در مكالمه تلفني با وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي ضمن اخذ گزارش وي از آخرين وضعيت مهار آتش سوزي نفتكش سانچي تاكيد كرد: تمام اقدامات و امكانات لازم براي اطلاع سريعتر از وضعيت و دسترسي به خدمه ايراني نفتكش بسيج شود.به گزارش ايسنا، حجت الاسلام والمسلمين حسن روحاني در تماس تلفني با دكتر علي ربيعي كه به نمايندگي از رئيس جمهور مامور رسيدگي به وضعيت نفتكش ايراني و خدمه آن شده و هم اينك در چين حضور دارد، افزود: ضروري است با ادامه مذاكرات و پشتيباني بيشتر وزارت امور خارجه، تمام نيازها و امكانات لازم براي دسترسي سريعتر و اطلاع از وضعيت خدمه نفتكش از كشورهاي همجوار و تسريع همكاريهاي دولت چين به كار گرفته شود.رييس جمهور از وزير كار خواست ضمن ارائه مستمر و مستقيم گزارش پيگيري حادثه، اطمينان يابد كه در اولين فرصت ممكن نيروهاي ايراني و چيني براي اقدامات تكميلي و امدادي وارد نفتكش شوند.رييس كميته ويژه رسيدگي به وضعيت نفتكش حادثه ديده سانچي نيز در اين تماس تلفني گزارشي را از نشست كميته اضطراري رسيدگي به حادثه نفتكش سانچي در شانگهاي چين ارائه كرد و گفت كه به نمايندگي از دولت ايران از مقامهاي چيني خواسته است ضمن بكارگيري تمام توان خود براي نجات دريانوردان ايراني، در اجراي عمليات امداد و نجات بر ميزان تلاشهايشان بيفزايند.ياد آوري مي شود دكتر روحاني در اولين روز پس از حادثه، ضمن تشكيل جلسه اي ويژه اين حادثه دستورات لازم را به وزراي نفت، امور خارجه و راه و شهرسازي براي رسيدگي به وضعيت نفتكش حادثه ديده و پيگيري جبران خسارت هاي وارده و بويژه رسيدگي به خانواده خدمه ايراني نفتكش سانچي صاد كرده بود. همچنين دكتر علي ربيعي از سوي رئيس جمهور ماموريت ويژه يافت تا بر روند رسيدگي به اين حادثه رسيدگي كند. وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي از روز اول ستاد رسيدگي به بحران را تشكيل داد و پس از جلسه با خانواده كاركنان ايراني نفتكش و نيز سفراي چين و ژاپن، براي هماهنگي و مديريت مستقيم عمليات اطفاي حريق عازم چين شد.در همين راستا دكتر ربيعي روز گذشته (جمعه) در اتاق بحران حادثه در شانگهاي حصور يافته است. وزارت امور خارجه نيز با فعال ساختن تمام مسيرهاي ديپلماتيك، مشغول پشتيباني لازم است و دكتر ظريف امروز در تماس با همتاي چيني خود آخرين هماهنگي ها را براي تسريع در همكاريهاي طرف چيني انجام داد.نفتكش سانچي حامل ۱۳۶ هزار تن ميعانات گازي صادراتي ايران به كره جنوبي عصر شانزدهم ديماه و پس از تصادم يك كشتي باري با آن، طعمه حريق شد و عمليات براي اطفاي حريق و تعيين سرنوشت ۳۲ خدمه اين كشتي همچنان تداوم دارد.
افزايش حقوق مقامات در سال ۹۷ ممنوع شد
سخنگوي كميسيون تلفيق از ممنوعيت افزايش حقوق مقامات در سال ۹۷خبرداد و گفت: هرگونه افزايش حقوق و مزايا، فوق العاده‌ها و كمك هزينه‌ها و ايجاد كمك‌هزينه هاي جديد تحت هر عنوان و از هر محل ممنوع و تصرف غيرقانوني در اموال عمومي محسوب مي‌شود و مرتكبين مشمول مجازات مقرر در ماده ۵۹۸ قانون مجازات اسلامي (تعزيرات) خواهند بود. به گزارش ايلنا، علي‌اصغر يوسف‌نژاد درباره مصوبات ديروز كميسيون تلفيق بودجه مجلس شوراي اسلامي گفت: بر اساس مصوبات امروز كميسيون دولت مكلف شد حقوق و مزاياي مستمر گروه‌هاي مختلف حقوق‌بگير دستگاه‌هاي اجرايي موضوع ماده ۵ قانون مديريت خدمات كشوري و ماده ۲۹ قانون برنامه ششم توسعه و اعضاي هيأت علمي و قضات را به گونه‌اي افزايش دهد كه متوسط رشد حقوق و مزاياي مستمر كاركناني كه در سال ۹۶ كمتر از ۵۰ ميليون ريال است به صورت پلكاني نزولي به ميزان ۱۰ درصد باشد به نحوي كه ميزان رشد ۱۸ درصد خواهد بود.سخنگوي كميسيون تلفيق بودجه در مجلس شوراي اسلامي افزود: بر اساس مصوبه كميسيون تلفيق حقوق و مزاياي مستمر كاركناني كه در سال ۹۶ ماهيانه بيش از ۵۰ ميليون ريال است و حقوق و مزاياي مستمر مقامات موضوع ۷۱ قانون مديريت خدمات كشوري و مديران عامل و اعضاي هيأت مديره، روساي دستگاه‌هاي اجرايي موضوع ماده ۵ قانون مديريت و ماده ۲۹ قانون برنامه ششم توسعه و شهرداران مراكز استان‌ها و دريافتي اعضاي شوراهاي اسلامي شهر مركز استان‌ها در سال ۹۶ افزايش نمي‌يابد. يوسف‌نژاد افزود: هرگونه افزايش حقوق و مزايا، فوق العاده‌ها و كمك هزينه‌ها و ايجاد كمك‌هزينه هاي جديد تحت هر عنوان و از هر محل ممنوع و تصرف غيرقانوني در اموال عمومي محسوب مي‌شود و مرتكبين مشمول مجازات مقرر در ماده ۵۹۸ قانون مجازات اسلامي (تعزيرات) خواهند بود. سخنگوي كميسيون تلفيق بودجه با بيان اينكه حداكثر افزايش حقوق كاركنان در سال آينده ۱۸ درصد خواهد بود، افزود: افزايش حقوق كارمنداني كه ماهانه زير ۵ ميليون تومان دريافت مي‌كنند به صورت پلكاني نزولي خواهد بود به نحوي كه اشخاصي كه حقوق آنها نزديك به رقم ۵ ميليون تومان در ماه است با درصد از رشد روبرو مي‌شود اما حقوق كساني كه پايين‌تر از اين مبالغ است با رشد نسبي بيشتري در سال آينده همراه خواهد شد. يوسف‌نژاد افزود: كساني كه بالاي ۵ ميليون تومان در ماه حقوق مي‌گيرند، روساي قواي سه‌گانه، اعضاي شوراي نگهبان، معاونين رئيس جمهور، وزرا، مقامات، قضات، هيأت علمي، نمايندگان مجلس، سفرا، استانداران، معاونين وزرا، مديران دستگاه‌هاي اجرايي، روساي موسسات و دانشگاه‌ها، روساي شركت‌هاي دولتي، روساي موسسات انتفاعي وابسته به دولت و بانك‌ها، موسسات اعتباري و شركت‌هاي بيمه دولتي، روساي موسسات و نهادهاي عمومي غير دولتي، بنيادها،روساي موسسات و نهادهاي انقلابي صدا و سيما، ستاد اجرايي، قرارگاه‌‌هاي سازندگي مي‌شود،در سال آينده بر اساس مصوبه كميسيون تلفيق افزايش حقوق نخواهند داشت.