اخبار کوتاه سیاست

موگريني: برجام كارآمد بوده است و بايد حفظ شود
مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا با درخواست از واشنگتن براي متعهد ماندن به تعهددات خود، گفت: توافق هسته‌اي ايران كارآمد بوده است و بايد حفظ شود.به گزارش ايسنا، فدريكا موگريني مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا در پاسخ به اين سوال مجري شبكه سي‌ان‌ان كه در صورت خروج آمريكا از برجام چه احتمالاتي پيش‌رو قرار خواهد داشت، گفت: ديدگاه اتحاديه اروپا آن است زمانيكه ما يك توافق هسته‌اي داريم كه براي دو سال گذشته نتيجه‌بخش بوده است و آژانس بين‌المللي انرژي اتمي )IAEA(‌ پايبندي ايران به آن را تاييد كرده است، بنابراين نبايد توافقي را كه كارآمد بوده بر هم زد. بخصوص زماني كه ما با مشكلات اشاعه تسليحات هسته‌اي در كره شمالي روبرو هستيم.وي تاكيد كرد: برجام كارآمد بوده است و بايد آن را حفظ كرد. او ادامه داد: براي ما اما اين يك موضوع امنيتي است اگر جلوگيري از دستيابي ايران به سلاح هسته‌اي مديريت شود كه اكنون برجام اين وظيفه را انجام مي‌دهد بنابراين توافق هسته‌اي با ايران بايد حفظ شود.به گزارش ايسنا، مقامات كشورمان همواره با رد ادعاهاي بي‌اساس غرب و برخي كشورهاي عربي بر صلح‌آميز بودن برنامه هسته‌اي ايران تاكيد كردند.موگريني همچنين از آمريكا خواست تا به تعهدات خود در برجام پايبند بماند.
وزير امور خارجه انگلستان امروز به ايران سفر مي كند
سخنگوي وزارت امور خارجه اعلام كرد : بوريس جانسون وزير امور خارجه انگلستان فردا شنبه به منظور ديدار و گفتگو با مقامات كشورمان به تهران سفر مي كند.‌به گزارش ايسنا، بهرام قاسمي با اعلام اين خبر افزود: در اين سفر آخرين وضعيت روابط دو جانبه به خصوص در حوزه همكاري هاي عالي اقتصادي دو كشور، گسترش روابط تجاري، مسائل منطقه اي و تحولات بين المللي مورد گفت‌وگو و تبادل نظر قرار خواهد گرفت.‌
هشدار اوباما نسبت به روي كار آمدن هيتلر جديد در آمريكا
رئيس‌جمهوري پيشين آمريكا نسبت به افزايش بومي‌گرايي و به خطر افتادن دموكراسي در كشورش هشدار داد.به گزارش ايسنا، به نقل از پايگاه اينترنتي هيل، باراك اوباما، رئيس‌جمهوري پيشين آمريكا تصريح كرد كه در دوره فعلي دموكراسي در كشورش با خطرات و تهديدهايي مواجه شده است.وي در اين زمينه گفت: ما بايد از دموكراسي مراقبت كنيم زيرا در غير اين صورت از بين خواهد رفت.رئيس‌جمهوري پيشين آمريكا در اظهارات خود به آدولف هيتلر اشاره كرد كه انتقادهايي نيز در پي داشت.اوباما گفت: به رغم دموكراسي موجود در جمهوري وايمار، آدولف هيتلر قدرت گرفت.وي با اشاره به تلفات جنگ جهاني دوم، گفت: ۶۰ ميليون تن كشته شدند. از اين رو شما بايد توجه داشته باشيد و را‡ي دهيد. هر چند گروه بسياري از منتقدان، رئيس‌جمهوري پيشين آمريكا را به مقايسه هيتلر با دونالد ترامپ متهم كرده‌اند، اما با اين حال اوباما در سخنراني اخير خود از اشاره به نام رئيس‌جمهوري فعلي كشورش خودداري كرده است.مايكل جونز از رهبران تي‌پارتي اظهارات اوباما را <پوچ> قلمداد كرده است. وي گفت: مايه تاسف است كه يك رئيس‌جمهوري پيشين كه بدون شك فردي هوشمند است، مرتكب چنين اشتباهي شود. هيتلر ميليون‌ها غيرنظامي بي‌گناه را كشت و اين در حالي است كه ترامپ بيش از يك ميليون شغل ايجاد كرده و هيچ كس را نكشته است.
ناكامي طرح استيضاح ترامپ در مجلس نمايندگان آمريكا
مجلس نمايندگان آمريكا با اكثريت آراء اولين تلاش رسمي براي استيضاح دونالد ترامپ رئيس جمهور اين كشور را ناكام گذاشت.به گزارش ايسنا، به نقل از پايگاه اينديپندنت، يك گروه اكثريت از قانونگذاران هر دو حزب اصلي راي به <از دستور كار خارج شدن> يا به اصطلاح از بين بردن مفاد طرح استيضاحي كه از سوي “ال گرين” نماينده ايالت تگزاس عليه ترامپ ارائه شده بود، دادند.مجموعا ۳۶۴ تن از نمايندگان مجلس نمايندگان آمريكا با اين طرح استيضاح ترامپ مخالفت كردند اما ۵۸ دموكرات از آن حمايت كردند. همچنين مجموعا ۱۲۷ دموكرات از مجموع ۱۹۴ دموكرات مجلس نمايندگان نيز راي به خارج كردن اين طرح از دستور كار دادند.گرين در حالي اين طرح استيضاح را به راي گذاشت كه مدعي بود “اقداماتي كه ترامپ در طول رياست جمهوري‌اش انجام داده منجر به سطح بالاي تخلف اگر كه نگوييم جرم، شده است.” اين نماينده اظهار داشت: اين تخلفات ترامپ ناشي از تعصب، نفرت و خصومت در وي است.
ماكرون: لبنان نيازمند حمايت بين‌المللي است
رئيس‌جمهور فرانسه در نشست گروه بين‌المللي حاميان لبنان تأكيد كرد كه اين كشور به حمايت‌هاي بين‌المللي نياز دارد.به گزارش ايسنا، به نقل از شبكه خبري اسكاي نيوز، امانوئل ماكرون، رئيس‌جمهور فرانسه در آغاز نشست گروه بين‌المللي حاميان لبنان در پاريس امروز (جمعه) گفت: اين نشست بسيار مهم است؛ به اين دليل كه لبنان دوره پرتنشي را پشت سر گذاشته و سعد حريري استعفاي خود را پس گرفته است. اين اقدام با حمايت ميشل عون، رئيس‌جمهور لبنان اتخاذ شده كه گام مثبتي براي ثبات اوضاع اين كشور است.وي در كنفرانس مطبوعاتي با سعد حريري، نخست‌وزير لبنان گفت: لبنان با تهديداتي روبروست كه بايد براي مقابله با آن از اين كشور حمايت بين‌المللي به عمل آيد. عوامل محلي و تنش‌هاي منطقه‌اي دليل بحران اخير در لبنان است. لبنان از حمايت كامل جامعه جهاني برخوردار است. ما بر ارتش لبنان براي حفظ امنيت و مقابله با تروريسم حساب باز كرده‌ايم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *